Ювілейна культурно-економічна конференція «Kárpát-Haza»

9-11 серпня 2023 р. в м. Ясберень відбулася ювілейна Х. культурно-економічна конференція «Kárpát-Haza». Головний меценат заходу був д-р. Іштван Надь міністром аграрії в Угорщині, господарі були Імре Папп і д-р. Аніко Петербенце. Спілка Угорських Підприємців Закарпаття представляв Ласло Віраг та делегація організації у складі п’яти осіб.

Захід розпочався з виконання гімнів угорський та секей, після чого прозвучала молитва за мир. Спільноту економічних організацій та підприємців з усіх куточків Карпатського басейну привітали Янош Поч, депутат парламенту, Імре Папп, головний організатор, президент клубу «Kárpát-Haza», та Лорант Будай, мер м. Ясберень. Потім громади з Карпатського басейну представили свої організації, поточну діяльність та цілі. Після вступу відбулася святкова програма, у якій виступатиме фольклорна співачка Марія Петраш, лауреат премії Prima Primissima, і Товариство збереження традицій м. Ясберень. Після цього д-р. Аніко Петербенче представила останні 10 років клубу «Kárpát-Haza» та конференції. День завершився виступом Матей Бенце Папп і kisFricskás.

У четвер після привітань президент Національної Палати Аграрного Господарства Йозеф Лужі виступив з доповіддю. Тоді д-р. Іштван Надь міністром аграрії в Угорщині провів презентацію про розвиток і результати точного землеробства. Після доповіді міністра сільського господарства відбулася презентація лауреата премії Prima танцюриста Гергеля Балінта Паппа під назвою «Сила народної культури, що створює громаду, метод Фрічки в дитячих садках». Ервін Кобрехел, президент Кола фермерів в регіоні Зентай, доповідав під назвою «Результати та відносини Кола фермерів в регіоні Зентай у дусі національної єдності». Далі Янош Кісс, президент фермерського гуртка Ясопат, представив минуле та сьогодення Ясопатського дня врожаю. У другій половині дня учасники вийшли на екскурсії: мер Балінт Коллат представив соціальний кооператив з переробки фруктів в с. Яссентандраш, а потім фрески місцевої церкви. З Ласло Штухліком учасники мали змогу побачити унікальний європейський музей трюфеля та ліс. День закінчився на фермі депутата парламенту Яноша Поча.

У п’ятницю Амбрус Роберт Імре прочитав лекцію під назвою «Туризм у Дімешеку». Після цього Ласло Єреміяш Міклош представив їх діяльність під назвою «Економіка та культурне життя в Дімешеку». Насамкінець Денес Келемен Фехер поділився з учасниками своїми думками щодо взаємодії культури та підприємництва. У другій половині дня Імре Папп модерував дискусію під назвою «Разом один для одного – в дусі єдності діючої нації». Тоді на кладовищі м. Ясберень освятили надгробок угорського співака Луци Ходорога. Наприкінці заходу д-р. Аніко Петербенче презентувала під назвою «Csángómagyar és Kárpát-medencei élet – képek a Csángóházban».

Спілка Угорських Підприємців Закарпаття дякує за запрошення, а також вітає з ювілеєм конференції: бажаємо плідної роботи в майбутньому.