Як і коли обрізати плодові дерева?

У другій половині зими садівники вже готуються до майбутніх весняних робіт. Вони оновлюють ручні інструменти та обприскувачі, чекаючи слушного часу, щоб почати обрізку.
Обрізка – це дуже важливий захід, який продовжує життя дерев, впливає на кількість і якість плодів, знижує ймовірність грибкових захворювань. Для цієї роботи важливий хороший ручний інструмент, тому що якщо лезо секатора не підійде, то при зрізанні він порве кору. Під зірваною корою можуть легко оселитися збудники хвороб, тому завжди використовуйте ідеально гострі інструменти.
Для різних видів рослин рекомендується різний час і методи обрізки. У кісточкових слив, вишень, персиків і абрикосів, а також нехарактерного для нас мигдалю крону необхідно обрізати чашоподібною. Винятком є вишня, яка відноситься до групи кісточкових, але для цього плоду рекомендована свічкоподібна форма. Обрізку слід проводити ранньою весною, безпосередньо перед цвітінням, але найпізніше під час цвітіння. Категорично не рекомендується зимова обрізка цих плодових видів, тому що через рани заражаються збудники зобу і раку гілок кісточкових. Холодна волога погода сприяє розмноженню бактерій і грибків, і як тільки вони потрапляють у тканини голкошкірих, які не можуть протистояти їм, їх неможливо звідти знищити.
Яблукам, грушам, айві та мушмулі, що належать до яблуневих культур, ця небезпека не загрожує. Вони стійкі до цих захворювань. Обрізати їх можна вже після опадання листя, в безморозну погоду. Короні рекомендується надати форму свічки.
Під час обрізання видаліть пошкоджені гілки для обох груп дерев, зрізавши їх на кілька см нижче місця пошкодження. Формуйте крону так, щоб вона добре провітрювалася. Це дещо знижує розвиток грибкових захворювань, на плоди потрапляє більше світла, що робить їх соковитішими і красивішими. Також слідкуйте, щоб на деревах не залишилося фруктових мумій. Давайте приберемо і ці, бо вони можуть служити джерелом інфекції під час вегетації.
Обрізку намагаємося робити до весняного змивного обприскування. Таким чином, спрей сік допомагає при лікуванні різаних ран.
Обрізку ягідних культур я б також порекомендувала до уваги власників невеликих садів. У малини після збору плодів видаліть уже зібрані тростини. Для смородини також рекомендується осіння обрізка. Видалити пошкоджені гілки, прорідити кущі, а при появі плодових мумій також видалити.
Своєчасна та ретельна робота принесе плоди, якими ми зможемо насолоджуватися протягом року.

Стаття була опублікована в 27 томі, номер 4 тижневика Kárpátino.