Культурно-економічна конференція

З 10 по 12 серпня 2022 року в Ясберені відбувся IX. Культурно-економічна конференція «Kárpát-Haza», яка була конференцією, пов’язаною з 30-річчям фестивалю «Csángó» та 50-річчям виставки «Jászság Népi Együttes». Головними патронами заходу були Іштван Надь, міністр сільського господарства Угорщини, та Петер Хоппал, державний секретар з питань культури Угорщини.

З нагоди відкриття в середу люди з усіх куточків Карпатського басейну заспівали угорський та секей гімн, після демонстрації історичних прапорів. Після цього вони послухали національний гімн «Csangó» у виконанні Марії Петраш, народної співачки, лауреата премії Príma Primissima. Потім парох Іштван Новак і пастор Іштван Мезо попросили благословення на цю подію та помолилися за кінець війни.

На відкритті присутніх привітали Андраш Патакі, заступник державного секретаря, Янош Поч, представник регіону в парламенті, та Габор Шуч, художній керівник «Jászság Népi Együttes». Згадуючи ювілейні роки, кожен у своїх привітаннях з ностальгією озирався на роки, сповнені цінної праці, відзначав самовіддану працю засновників та організаторів, бажав їм подальших успіхів. Після привітань рівень відкриття був піднятий виступом Товариства збереження традицій «Jászság», народною піснею Марії Петраш і танцем «Jászság Népi Együttes». Після цього Аніко Петербенче презентувала виставку, яка підсумувала ювілейні роки. Наприкінці дня представник Янош Поч провів презентацію на фермі в Ясапаті та прийняв присутніх.

У четвер представник Янош Поч, заступник голови повітової асамблеї Золтан Борбаш та заступник державного секретаря Дьєрдь Жолт привітали учасників. Далі, протягом решти дня, відомі підприємці та фермери області презентували свою діяльність, заохочуючи всіх до обміну інформацією. Ілона Варга, Агнес Баранчі, Аніта Гало прочитали лекцію. Після обіду виступили Іштван Сабо, Акошне Надь і Золтан Кісс. Після лекцій учасники мали змогу переглянути виставку «Життєві картини Чанго-Угорці та Карпатського басейну», після чого відбулася лекція Мате Паппа. Наприкінці дня відбулося покладання вінка до могили угорського співака Луца Ходорога на кладовищі Фегерто.

У п’ятницю відбулися презентації представників культурних та економічних організацій Карпатського басейну. Сабольч Конколі та Анетт Конколі-Саппанос, Тамаш Іван, Тібор Амбрус, Гітта Поппа, Ервін Кобрехель та Борбала Парайді виступили з лекцією. Віце-президент нашої організації Петер Гусар прочитав лекцію «Ситуація угорськомовної освіти в тіні війни».

Після обіду відбувся круглий стіл на тему «Можливості співпраці між підприємствами Карпатського басейну», а потім день завершиться семінаром на тему «Підприємство та громада».

ГО «Спілка угорських підприємців Закарпаття» висловлює вдячність господарям заходу Імре Паппу, колишню художньому керівнику «Jászság Népi Együttes» та засновнику фестивалю «Csángó», і Аніко Петербенче, співзасновнику фестивалю «Csángó».